top of page

Biedrības “Kopienas augnīca” statūti

1. Biedrības nosaukums

 

1.1. Biedrības nosaukums ir “Kopienas augnīca” (turpmāk - Biedrība).

 

2. Biedrības mērķi 

 

2.1.  Biedrības mērķi ir:

2.1.1. Veicināt neformālu vides izglītību, vides komunikāciju un vides labiekārtošanu.

2.2. Biedrības uzdevumi:

2.2.1. organizēt izglītojošus pasākumus par dabu, vides un pilsētu ilgtspējīgu attīstību, vides aizsardzību un ar to saistītām tēmām.

2.2.2. publicēt aktuālu informāciju interneta mājas lapā un sociālajos tīklos.

2.2.3. piedalīties intervijās un publiskajās diskusijās par tēmām, kas tieši vai netieši saistītas ar Biedrības mērķiem.

2.2.4. veicināt kultūras un mākslas aktivitātes, kurās integrēta vides komunikācija;

2.2.5. veicināt izpratni par Latvijas dabas daudzveidību.

2.2.6. veicināt sabiedrības integrāciju, informācijas un pieredzes apmaiņu, kā arī sadarbības prasmes.

2.3. Biedrības savu mērķu sasniegšanai:

2.3.1. var veikt saimniecisko darbību saskaņā ar Biedrības mērķiem;

2.3.2. var vērsties valsts un pašvaldību institūcijās, arī, tiesā un aizstāvēt savu biedru, rīdzinieku un pārējo Latvijas iedzīvotāju tiesības vai ar likumu aizsargātas intereses;

2.3.3. var piedalīties valsts un pašvaldību iestāžu izveidotajās konsultatīvajās padomēs un darba grupās;

2.3.4. var veikt citas darbības saskaņā ar Biedrības mērķiem.

 

3. Biedrības darbības termiņš

 

3.1. Biedrība ir nodibināta uz nenoteiktu laiku. 

3.2. Biedrība savā darbībā ir politiski neitrāla. Tā neveic darbības, kas saistītas ar politisko organizāciju darbību vai to vēlēšanu kampaņu atbalstīšanu. Biedrības likumisko un pilnvaroto pārstāvju personiskā darbība politikā, kā arī politksā pārliecība nedrīkst ietekmēt minētajiem pārstāvjiem uzticēto pienākumu izpildi un Biedrības viedokļa paušanu.

 

4. Biedru iestāšanās, izstāšanās un izslēgšana no Biedrības

 

4.1. Biedrībā var iestāties jebkura rīcībspējīga fiziska un juridiska persona vai tiesībspējīga personālsabiedrība, iesniedzot noteiktas formas rakstisku pieteikumu. Pieteikuma formu un tam klāt pievienojamo dokumentu sarakstu nosaka Biedrības valde.

4.2. Lēmumu par biedra uzņemšanu Biedrībā pieņem valde. Valdei pieteicēja lūgums ir jāizskata tuvākās sēdes laikā, taču ne ilgāk kā divu nedēļu laikā no visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas brīža. Uz valdes sēdi, kurā izskata pieteicēja lūgumu, ir jāuzaicina pats pieteicējs un jādod viņam vārds sava viedokļa paušanai. Pieteicēja neierašanās nav šķērslis valdes lēmuma pieņemšanai. Valdei motivēts lēmums rakstveidā jāpaziņo pieteicējam nedēļas laikā no tā pieņemšanas brīža.

4.3. Valdes noraidošo lēmumu pieteicējs rakstveidā var pārsūdzēt biedru kopsapulcei. Ja arī biedru kopsapulce noraida pieteicēja lūgumu, pieteicējs nav uzņemts par Biedrības biedru, un viņš var iesniegt atkārtotu pieteikumu ne ātrāk kā pēc gada termiņa izbeigšanās.

4.4. Biedrs var jebkurā laikā izstāties no Biedrības rakstveidā paziņojot par to valdei;

4.5. Biedru var izslēgt no Biedrības ar valdes lēmumu, ja: 

4.5.1. biedrs  nepilda savus pienākumus un uzņemtās saistības;

4.5.2. biedrs ar savu rīcību (darbību vai bezdarbību) nodarījis kaitējumu Biedrības deklarētajam mērķim, mantai un finansēm.

4.6. Elektronisko dokumentu apritē starp Biedrību un biedriem elektroniskais dokuments uzskatāms par parakstītu, ja tam ir drošs elektroniskais paraksts un laika zīmogs;

4.7. Jautājumu par Biedrības biedra izslēgšanu valde izskata tuvākās sēdes laikā, uzaicinot izslēdzamo biedru un dodot viņam vārdu sava viedokļa paušanai. Izslēdzamā biedra neierašanās nav šķērslis valdes lēmuma pieņemšanai. Valdei lēmums par biedra izslēgšanu no biedrības un šā lēmuma motivācija jāpaziņo rakstveidā izslēdzamajam biedram piecu dienu laikā no tā pieņemšanas brīža.

 

5. Biedru tiesības un pienākumi

 

5.1. Biedrības biedriem ir šādas tiesības:

5.1.1. piedalīties Biedrības pārvaldē,

5.1.2. saņemt informāciju par Biedrības darbību, tai skaitā iepazīties ar visu Biedrības institūciju protokoliem, lēmumiem un rīkojumiem,

5.1.3. piedalīties visos Biedrības organizētajos pasākumos, iesniegt priekšlikumus par Biedrības darbību un tās uzlabošanu, aizstāvēt savu viedokli,

5.1.4. iesaistīties brīvprātīgā darbā Biedrības mērķu sasniegšanai,

5.2. Biedrības biedru pienākumi:

5.2.1. ievērot Biedrības statūtus un pildīt biedru sapulces un valdes lēmumus 

5.2.2. ar savu aktīvu līdzdarbību atbalstīt Biedrības mērķa realizēšanu,

5.2.3. viena mēneša laikā informēt Biedrību par vārda, uzvārda, personas koda (ja tāda nav, - dzimšanas datuma, personu apliecinoša dokumenta numura un izdošanas daruma, valst sun institūcijas, kas dokumentu izdevusi) un dzīvesvietas adreses (juridiskās personas nosaukuma un adreses), e-pasta adreses un tālruņa numura izmaiņām;

5.3. Saistības biedram var noteikt ar biedru sapulces vai valdes lēmumu. Nosakot biedram saistības, kas atšķiras no citu biedru saistībām, ir nepieciešama šā biedra piekrišana.

 

6. Biedrības struktūrvienības

 

6.1. Ar biedru sapulces lēmumu var tikt izveidotas Biedrības teritoriālās un citas struktūrvienības;

6.2. Struktūrvienības darbību, tiesības un pienākumus, kā arī attiecības ar Biedrību regulē struktūrvienības nolikums, ko apstiprina Biedrības biedru sapulce.

 

7. Biedru sapulces sasaukšana un lēmumu pieņemšana

 

7.1. Biedru sapulce ir augstākā Biedrības lēmējinstitūcija.

7.2. Biedru sapulcē ir tiesīgi piedalīties visi Biedrības biedri. Biedri var piedalīties biedru sapulcē tikai personīgi. 

7.3. Kārtējā biedru sapulce tiek sasaukta vismaz reizi gadā, ne vēlāk kā līdz 1. novembrim.

7.4. Ārkārtas biedru sapulce var tikt sasaukta pēc valdes iniciatīvas, vai ja to rakstveidā pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa Biedrības biedru, norādot sasaukšanas iemeslu.

7.5. Biedru sapulce tiek sasaukta ne vēlāk kā divas nedēļas pirms sapulces norises, un to iespējams darīt šādos veidos:

7.5.1. nosūtot paziņojumu pa e-pastu, ja biedrs valdei rakstveidā norādījis savu e-pasta adresi;

7.5.2. nosūtot īsziņu uz biedra rakstveidā norādītā mobilā tālruņa numuru.

7.6. Biedru sapulce ir lemttiesīga, ja tajā piedalās vairāk kā puse no biedriem.

7.7. Ja biedru sapulce nav lemttiesīga kvoruma trūkuma dēļ, piecu nedēļu laikā tiek sasaukta atkārtota biedru sapulce, kas ir tiesīga pieņemt lēmumus neatkarīgi no klātesošo  biedru skaita, ar nosacījumu, ka tajā piedalās vismaz divi biedri.

7.8. Biedru sapulces lēmums ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk nekā puse no klātesošajiem biedriem. Lēmums par statūtu grozījumiem, Biedrības darbības izbeigšanu un turpināšanu ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk kā divas trešdaļas no klātesošajiem biedriem.
 

8. Izpildinstitūcija

 

8.1. Biedrības izpildinstitūcija ir valde, kas sastāv no trīs valdes locekļiem.

8.2. Valdes locekļi no sava vidus ievēlē valdes priekšsēdētāju, kurš organizē valdes darbu.

8.3. Valde ir tiesīga izlemt visus jautājumus, kas nav ekskluzīvā biedru sapulces kompetencē.

8.4. Valdes locekļi ir tiesīgi pārstāvēt Biedrību katrs atsevišķi 

8.5. Valdes loceklis pilda savus pienākumus bez atlīdzības. Valdes loceklis par savu pienākumu veikšanu ir tiesīgs saņemt atlīdzību, ja par to ir lēmusi biedru kopsapulce.

8.6. Valdes priekšsēdētājs pilda savus pienākumus bez atlīdzības. Valdes priekšsēdētājs par savu pienākumu veikšanu ir tiesīgs saņemt atlīdzību, ja par to ir lēmusi biedru kopsapulce. 

 

9. Revidents

 

9.1. Biedrības finansiālās un saimnieciskās darbības kontroli veic revidents, kuru ievēl biedru sapulce uz vienu gadu.

9.2. Biedrības revidents nevar būt Biedrības valdes loceklis.

9.3. Revidents:

9.3.1. veic Biedrības mantas un finanšu līdzekļu revīziju; 

9.3.2. dod atzinumu par Biedrības budžetu un gada pārskatu;

9.3.3. izvērtē Biedrības grāmatvedības un lietvedības darbu;

9.3.4. sniedz ieteikumus par Biedrības finanšu un saimnieciskās darbības uzlabošanu;

9.4. Revidents veic revīziju biedru sapulces noteiktajos termiņos, taču ne retāk kā reizi gadā.

9.5. Biedru sapulce apstiprina Biedrības gada pārskatu tikai pēc Revidenta atzinuma saņemšanas.

9.6. Ja Biedrības biedru kopsapulce nav ievēlējusi savu Revidentu vai Revidents atteicies pildīt pienākumus, tad pēc kopsapulces lēmuma var tikt pieaicināts zvērināts revidents vai cits finanšu speciālists Biedrības finanšu un saimnieciskās darbības pārbaudei, kura kompetence ir analoģiska 9.3. punktā minētājiem noteikumiem.

 

10. Biedrības finanšu līdzekļi un to izlietošana

 

10.1. Biedrības finanšu līdzekļus veido juridisku un fizisku personu, kā arī personālsabiedrību ziedojumi un ieņēmumi no iespējamās saimnieciskās darbības un no citiem likumos atļautiem ienākumiem;

10.2. Biedrības finanšu līdzekļi tiek lietoti Biedrības mērķu un uzdevumu sasniegšanai, īstenojot statūtos noteiktās darbības.

10.3. Biedrības finanšu līdzekļi var tik lietoti piesaistot un apmaksājot ārpakalpojumus, ja tie nepieciešami Biedrības mērķu un uzdevumu sasniegšanai.

10. 4. Biedrībai var būt savs īpašums. Tā ir tiesīga savā īpašumā iegūt vai zaudēt mantiskās un personiskās nemantiskās tiesības, būt prasītājs un atbildētājs tiesā, atvērt norēķinu, valūtas un citus kontus;

10.5. Biedrības līzekļu izmantošanas kārtību nosaka valde saskaņā ar biedru sapulcē noteiktiem darbības pamatvirzieniem, kā arī ievērojot šos statūtus. Tā veicama LR likumdošanā noteiktajā kartībā.

Statūti apstiprināti Rīgā, Latvijā 2021.gada 19.janvārī

bottom of page